12.08.2022

Pegazik 2022 przyznany Redakcji Kwartalnika "Guliwer"

Podczas Poznańskich Targów Książki ogłoszono laureatów nagrody Pegazik 2022 w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży oraz Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży. Nagroda w kategorii Twórca Książki dla Dzieci i Młodzieży została przyznana Annie Onichimowskiej – pisarce i poetce.

Uzasadnienie:

Nagroda za całokształt dorobku i stałą aktywność twórczą, prowadzoną w znakomity sposób od ponad 40 lat, a w szczególności za odwagę podejmowania trudnych problemów i liryczny humor pojawiający się w opowieściach Autorki o kwestiach nieoczywistych i skłaniających do refleksji, a także za pamięć o dziecięcych czytelnikach w różnym wieku.

 

Nagroda w kategorii Przyjaciel Książki dla Dzieci i Młodzieży została przyznana: Redakcji Kwartalnika „Guliwer”

Uzasadnienie:

Nagroda za ponad 30-letnie wnikliwe przyglądanie się wszelkim zjawiskom związanym z książkami dla dzieci i rynkiem tych książek. Za pracę badawczą, recenzencką, analityczną i informacyjną. Za konsekwentne tworzenie i wydawanie – wbrew trudnościom i kryzysom – periodyku, który jest nieocenionym źródłem wiedzy dla naukowców, nauczycieli, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy oraz rodziców młodych czytelników.
 

https://wirtualnywydawca.pl/2022/03/pegazik-2022-przyznany/

 

29.10.2021

Tomik poetycki Pana Andrzeja Szuby "Wygasić" otrzymał wyróżnienie Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego.

W 2021 r. odbyła się narada Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego w celu przyznania nagrody za publikacje wydane w 2020 roku. Kapituła postanowiła, iż Głównym Laureatem Nagrody będzie śp. Jacek Łukasiewicz (21.06.1934 - 07.03.2021) za tomik Cięcia. Ponadto jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je za swoje najnowsze książki poetyckie następujący autorzy: Maciej Bieszczad Niteczka, Krzysztof Czachorowski Śpiewnik z oka, Mirosław Dzień Ptaki, ptaszki,  Marian Kisiel za Zielone pola oraz Andrzej Szuba za tomik Wygasić. Gratulujemy!

21.08.2021

Tomik poetycki Pana Prof. Mariana Kisiela "Zielone pola" został wyróżniony przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego.

W lipcu 2021 r. odbyła się narada Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego w celu przyznania nagrody za publikacje wydane w 2020 roku. Kapituła postanowiła, iż Głównym Laureatem Nagrody będzie śp. Jacek Łukasiewicz (21.06.1934 - 07.03.2021) za tomik Cięcia. Ponadto jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je za swoje najnowsze książki poetyckie następujący autorzy: Maciej Bieszczad Niteczka, Krzysztof Czachorowski Śpiewnik z oka, Mirosław Dzień Ptaki, ptaszki, Marian Kisiel za Zielone pola oraz Andrzej Szuba za tomik Wygasić. Gratulujemy!

15.09.2020

Zapraszamy

Szanowni Czytelnicy!

W imieniu Redakcji miesięcznika społeczno kulturalnego „Śląsk” uprzejmie informuję, że od czerwca bieżącego roku kolejne numery naszego czasopisma będzie można nabywać bezpośrednio w salonie wydawniczym

Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przy ulicy Teatralnej 4 w Katowicach (parter obiektu)

Miesięcznik „Śląsk” będzie tam w ciągłej sprzedaży.

 

Osoby zainteresowane książkowymi publikacjami o tematyce śląskiej lub literaturą piękną powstającą w województwie śląskim, zapraszamy także do salonu przy ul. Teatralnej 4, w którym będzie można zapoznać się z ofertą Wydawnictwa Naukowego „Śląsk”, zakupić wybrane publikacje tego wydawnictwa, ewentualnie złożyć zamówienie na inne publikacje Wydawnictwa Naukowego „Śląsk”.

 

Miesięcznik i książki będą także dostępne w sklepie internetowym Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego: https://instytutkorfantego.pl/sklep/

 

Tadeusz Sierny

Redaktor Naczelny miesięcznika „Śląsk”