Szychtownica, czyli szlachetnego trudu górniczego niewiarygodnie szczere opisanie

45,00 zł
0

Wydanie IV, rozszerzone

Szychtownica to zeszyt, w którym sztygarzy odnotowują dniówki każdego górnika. Zapisy są tak ułożone, że po miesiącu można zorientować się: kto, co, kiedy robił i wycenić poszczególne zadania. Na tej podstawie oblicza się wynagrodzenie. W roku 1983 założyłem sobie również zeszyt, w którym przez kilka lat notowałem dialogi, spostrzeżenia i refleksje. Ale nie po to, żeby oceniać i nie po to, żeby wynagradzać. Interesowało mnie nade wszystko, jacy naprawdę są ci górnicy jako tacy i jaki jestem ja sam wtedy, gdy jestem górnikiem. Zapisywałem więc, co w pracy mówią hajerzy, co robią, gdy pracują, i co robią, gdy nic nie robią.

Przystępując do tego dzieła, nie przypuszczałem nawet, że stanę się kronikarzem ginącej cywilizacji podziemnego świata. Dziś, fedrując w pokładach notatek, czuję się jak geolog, odnajdujący w bryłach węgla skamieniałe ślady bujnego niegdyś życia. Świata i życia, którego powoli coraz bardziej... nie ma. A to, co zobaczyłem, usłyszałem, czego dotknąłem – wiernie opisuję w mojej małej szychtownicy, przechodząc z górnikiem przez podziemia kopalni, wyjeżdżając z nim na powierzchnię i kąpiąc się w łaźni. Zapraszam tedy na profesjograficzną wyprawę do najgłębszego i najodleglejszego przodka. I może jeszcze dalej – aż do głębi górniczej duszy, bo dopiero taki cel usprawiedliwia prawdę nagą, wolną od wszelkiej służebności. A na końcu i tak natrafimy na „Śląski Problem Numer 1”, wobec którego zgasną wszelkie spory.

Kategoria:

Autor: Andrzej Jarczewski

ISBN   978-83-8183-219-9
Wymiary  140x210
Liczba stron  212 
Rok wydania  2024

To, że Szychtownicę czyta się dobrze, ze znaczną satysfakcją, zawdzięczamy przede wszystkim znakomitej sprawności językowej autora, jego umiejętności spostrzegania, opisywania i opowiadania oraz jego poczuciu humoru.
prof. Jerzy Bralczyk (1998)

Szychtownica – bardzo ważna książka dla Śląska. Klasyka profesjografii artystycznej. Wyznacza najwyższe standardy rzetelności opisu.
dr Bohdan Łukaszewicz (2014)

Co jednak zasługuje szczególnie na podkreślenie – to walory artystyczne opowiadań Jarczewskiego. Jest w nich ten dreszcz metafizyki, który sprawia, że mamy tu także do czynienia z próbą wyrażenia tajemnicy losu.
Tadeusz Kijonka (1999)

Narracja Andrzeja Jarczewskiego jest wartka, a krótkość poszczególnych rozdziałów sprawia, że lektura książki ani przez moment nie może być nużąca. Owszem, wciąga czytelnika swymi bezdyskusyjnymi walorami artystycznymi (dodajmy, że odznaczają się nimi wszystkie dotychczasowe utwory Jarczewskiego – ze Stanem Ducha na czele). Nie mam najmniejszych wątpliwości, że autor jest osobą, której literacki warsztat odznacza się jakością najwyższą.
prof. Jan Miodek (1998)
 

Od autora 
Łaźnia
Rytuał
Lampiarnia 
Markownia 
Język dołowy
Dworzec
Sznajdry 
Krzinke odpocząć 
Przodek 
Warszawa z węgla
Pompka 
Ściana 
Rury, kable, komputery
Pępek kopalni 
Zaciśnięty chodnik
Filozofia klocka 
Day ut ia pobrusa a ti poziwai
Kapitał godnościowy
Masy 
Szczęść Boże 
Pisanie o robotnikach 
Powieść niemożliwa 
Sztuka górnicza 
Mity 
O powieść dla górnika